Acun Ilıcalı, çok uğraştı ama o davayı kaybetti

Acun Ilıcalı, çok uğraştı ama o davayı kaybetti

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Acun Ilıcalı ’ya tazminat şoku!..

Ünlü besteci Burhan Bayar ile Acun Ilıcalı, “O Ses Türkiye” ve “Kabiliyet Sizsiniz” isimli programlarda izinsiz kullanılan bir dizi şarkı nedeni ile davalık oldu.

Hürriyet ’cilt Dinçer Gökçe ’nin haberine göre duruşma, Acun Ilıcalı ’nın sahibi olduğu şirketin toplam 45 bin TL fiziksel-manevi tazminat ödemesine hükmetti. Yargıtay da bu kararı onadı. Ilıcalı ’nın avukatı karar ayarlama başvurusunda de bulundu ancak sonuç değişmedi; karar kesinleşti.

Sezen Aksu, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur ’un yanı sıra yaşamını yitiren meşhur sanatçılar Ahmet Kaya ve Müslüm Gürses ’in en yakınındaki ad Burhan Bayar ve eserlerinin finansal haklarının sahibi olan şirket dört yıl önce hak yoluna gitti. Şikayetçi konumda Bayar ve Universal Müzik Taksim Edisyon A.Ş yer alırken, davalı konumda ise Acun Ilıcalı ’nın Idare Heyeti Başkanı olduğu Acun Medya Prodüksiyon ve Reklam Hizmetleri A.Ş yer aldı.

MADDİ – MANEVİ TAZMİNAT TALEBİ

İstanbul 4. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesi ’nde görülen dava dosyasında yer alan belgelere göre, Burhan Bayar ve Universal Müzik, kendilerine ait bir dizi popüler şarkının izinsiz kullanıldığını öne sürdü. “Mutlu Ol Yeter”, “Mavi Mavi”, “Gülüm Benim”, “Yalnızım Dostlarım”, “Vur Gitsin Beni”, “Acılar” ve “Bebeğim” isimli şarkıların, Kabiliyet Sizsiniz ve O Ses Türkiye isimli programlarda kullanıldığı belirtildi. Anılan eserlerin halen, davalı şirketin internet sitesinde yer almaya devam ettiği kaydedildi. Dava dilekçesinde, 30 bin TL ’nin Universal Müzik ’e 50 bin TL ’nin de Burhan Bayar ’a verilmesi istek edildi.

ÖDEMELERİ MESLEK BİRLİKLERİNE YAPIYORUZ

Acun Medya ’nın avukatları ise yaptıkları savunmada yapılması gereken ödemlerin meslek birliklerine yapıldığı kaydedilerek, davanın reddine karar verilmesi istendi. Duruşma yaptığı suçlama sonrası davacı şirkete 30 bin TL somut tazminat, Burhan Bayar ’a ise 15 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. Söz konusu tutarlara yasal faiz işletilmesine de karar verildi.

KARAR KESİNLEŞTİ

Bu kararı, Acun Medya ’nın avukatı temyiz etti. Temyiz incelememesini Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, lokal mahkemenin kararını onadı. Sanık tarafın avukatları bu kez, karar ayarlama talebinde bulundu. Ancak bu başvurudan da sonuç çıkmadı. Bu Nedenle karar kesinleşti. 4 sene önce açılan dava dosyası için ise 31 Mart 2017 ’de kapatma kararı verildi.