Akit TV ’ye Atatürk cezasını RTÜK kesti

Akit TV ’ye Atatürk cezasını RTÜK kesti

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

RTÜK ’ten flaş Akit TV kararı!

10 Kasım ’dan bir gün sonradan RTÜK cezayı kesti… Akit TV, tekrarı halinde lisans iptal ile aleyhinde karşıya gelecek

Radyo ve Televizyon Üstteki Kurulu, Büyük Önder Kemal Atatürk ’ün vefat yıldönümü olan 10 Kasım ’ı televizyon ekranına “Gaddarlık 1938 ’de son buldu” daha aşağı yazısıyla taşıyan Akit TV ’ye ceza yağdırdı. RTÜK, Akit TV ’ye devletin varlık ve bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğüne, Atatürk prensip ve inkılaplarına tutarsız yaptığını, toplumun milli ve manevi değerlerini zedelediği gerekçesiyle para cezası verdi. AKİT TV aynı bir yayınlama yapması halinde bu defa yayın lisasını iptali ile aleyhinde karşıya kalacak. Karar, kurulda iktidar ve muhalefet partilerinin kontenjanından seçilen tüm üyelerin oybirliği ile alındı.

10 Kasım ’da, Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 77. yıldönümünde farklı alanlara yönlendirilmiş etkinliklerle anılırken, Akit TV ’nin ekranlarında altyazı skandalına imza atması gündeme damgasını vurmuştu. Akit gazetesinin kanalı olan Akit TV, 10 Kasım ’ı ve Atatürk ’ü ‘Gaddarlık 1938 ’de son buldu ’ altyazısıyla ekranlarına taşımıştı. Akit TV, bu yayınının gerisinde sosyal medyada tepkileri üstüne çekmiş, twitter ’da başlatılan kampanya ile Akit TV, ‘#AkiteLanet ’ etiketiyle en çok konuşulan listesine girmişti.

RTÜK ise sözkonusu yayın için izah etmek zorunda kalmış ve AKİT TV ’nin Mustafa Kemal Atatürk ’e karşın yayının titizlikle takip edildiğini, ihlallerle ilgili raporların üstteki kurula sunulduğunu bildirmişti.

KARAR OYBİRLİĞİ İLE ALINDI

İşte bu gelişmelerin ardından bugün yani 11 Kasım ’da toplanan RTÜK Üst Kurulu, AKİT TV ’nin yayınının kabul edilemez olduğu kanaatine vardı.

Uzman raporlarını inceleyen Üst Komite, Akit TV ’nin RTÜK mevzuatının “yayınlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına tutarsız olamaz” ve “yayınlar Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükümlerine aykırı buldu. İktidar ve muhalefetin oy birliği ile aldığı bu karar doğrultusunda Akit TV ’ye para cezası kesildi.

TEKRARLARSA LİSANS İPTAL

RTÜK Üst Kurulu keza Akit TV ’nin böyle bir nitelik içeren yayını tekrarlaması halinde lisansının iptal edilmesi yönünde operasyon yapılmasına da hükmetti.

Kaynak: Milliyet