Ayaklarınızı Mahfetmek için Yaptığınız En Güzel Şeyler

Ayaklarınızı Mahfetmek için Yaptığınız En Güzel Şeyler

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Ayaklarımızın kırılgan olduğunu düşünmüyoruz. Bütün aksine  çoğu zaman ayaklarımıza adalet ettikleri ilgiyi göstermiyoruz.  Ayak yaralanmaları ve uzun süren ağrılar, maalesef ayaklarımızda kalıcı hasarlara sebeb olacaklardır. Ama bizim dinç geçecek uzun yıllar için onlara “gözümüz” gibi bakmamız gerekli. Gelelim ayaklarımıza yaptığımız en güzel kötülüklere;

 

Çıplak Ayakla Gezmek;

Anlıyorum, özgürlüğü seviyorsun. Çıplak ayakla seyahat etmek bazen ayaklarınızın nefes alması ve gerilmesi için şahane bir yoldur. Fakat çıplak ayakla kemer desteği olmaksızın kesintisiz seyahat etmek felaket bir fikirdir. Yerinde kemer desteği olmadan ayak tabanlarımız çöker, düzleşir. Süre içerisinde bir fazla ayrı yaralanmalara sebeb olacak sıkıntıları tetikler.

 

Yüksek topuklu ayakkabı Giymek:

Hanımlar maalesef topuklu ayakkabı giymek ayaklarınız için hatalı olan her şeyi aynı anda yapmaktır. Sıcacık bir kalıp, sıfır kemer desteği, ayağınızı ve bacak bileğinizi zorlayan, doğal olmayan bir konuma sokmaktır. Yüksek topuklu ayakkabılar doğal yürüyüşünüzü ayrıntılarıyla değiştirir, arkadaki etap kaslarınızı kısaltabilir ve belinize sıkıntı verir. Kabul ediyoruz, romantik bir misafir etme veya şık almak isteyeceğiniz bir zamanda topuklu ayakkabılarınız vazgeçilmez aksesuarlarınızdan biri olacaktır. Fakat işinize topuklu bir ayakkabı ile gitmek inanın fena bir fikirdir.

 

Çok kuytu/çok geniş ayakkabı giyiyorsunuz:

Parmaklarınızı fazla rahat bir kundura kalıbına sokmak, etap parmaklarınızda yaralanmalara ve deformasyonlara sebeb olur. Morton nöroma, çekiç parmak gibi acı verici ve kalıcı problemlerin kapısını aralarsınız.

 

Birçok birey ayaklarına göre çok büyük ayakkabı giymeye alışıktır. Bu sanırım  annelerimizin bizlere küçükten nasıl olsa çocuk büyüyecek düşüncesiyle  biraz daha büyük kundura aldıkları dönemden kaynaklanıyor. Kuytu olduğu sürece bunun bir önemi olmadığını düşünebilirsiniz ancak büyük ayakkabılar sayısız sorunları beraberinde getirir.  Peki, içten kundura numarası nedir? But parmaklarınızın ayakkabınızın ucuna dayandığında, topuğunuzun arkasına muhabere parmağınız sığıyorsa az çok ölçü cilalı demektir.

 

Flip Flops Giymek:

Yaz geliyor, terlikler, Flip floplar raflarından çıkacaklar. Maalesef kötü haber; flip floplar herhangi bir kemer desteği sunamazlar ve topuğunuzun altında, topuğumuzu korumaya yardım etmek için fazla az yastığa sahiptirler. Zamanla tabanlar çöker, düzleşir ve topuk kemik dokuyu aşındırmaya başlar ve ağrıya niçin olur. Özet Olarak demem şudur ama terlik ve flip floplarda kemer destekli olmalı.

 

Alıştırma Yapmamak

Kilo alımı ve pasif geçen, egzersizden uzak bir yaşam sağlığınız ve ayağınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Ekstra siklet, etap kemerlerinizi çökertir. Tabanlarınızın ve ayaklarınızın yük dağılım dengesini daha alçak üstteki eder.

 

Sigara

Sigara, arterlerde tıkanıklığa niçin olur fakat bu da dolaşımın kötüleşmesine neden olur. Fena dolaşım ağrılı asap hasarına katkıda bulunur ve ayaklarınız genel olarak etkilenen ilk yerlerdir. Sigara alışkanlığınızı bırakarak kalp sağlığınızı geliştirir ve

dolaşımınızı iyileştirirsiniz. Bu, daha iyi cisim sağlığı ve daha sağlıklı ayaklar anlamına gelir.

 

Çorap Giymemek:

Çorap ayaklarınızı beğenilmeyen sürtünmelerden cildinizi korur, ter ve dış kaynaklı nemi emerek ayaklarınıza tezgâhtar olur. Çorap giymemek cildin aşınmasına ve bakteri ve mantarların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bilhassa yaz aylarında herkesin ve  özellikle sporcuların fazla dikkatli olması gereken bir durumdur.

 

Ayaklarını Korurken Yapmanız Gereken Tek Şey

Ayaklarınızı korumak için yapabileceğiniz öncelikli şey kullanım amacınıza uygun, ayağınıza dürüst takviye veren ayakkabı seçmektir.

Maalesef bu her zaman muhtemel olmayabilir. Çok sevdiğiniz bir pabuç daima en kuytu ayakkabınız olmayabilir. Bütün bu durumlar karşı yapacağınız tek şey size özel ortopedik tabanlık kullanmaya başlamanızdır. Bu konuda Finlandiya kökenli FootBalance markası sizin bütün ihtiyacınızı çözecektir. Önce bir uzman tarafından ayak analiziniz yapılacak, but taban ve postür yardım ihtiyacınız belirlenecek, ardındaki ise 100% size özel ortopedik tabanlığınız 10 dakika içerisinde şekillendirilecektir. Yeni tabanlığınızı sevinçle ve sağlıkla her ayakkabınızda kullanmayı dikkatsizlik etmeyin.

www.footbalance.com.tr

https://www.instagram.com/FootBalanceTR/

https://www.facebook.com/FootbalanceTR