Aykut Cömert ’in vefatı Ahu Yağtu ’yu çok üzdü!

Aykut Cömert ’in vefatı Ahu Yağtu ’yu çok üzdü!

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Aykut Cömert ’in 6 Haziran 2019 Perşembe günü ölüm haberi geldi. Fotoğraf ve video sanatçısı olarak tanıdık Aykut Eli Bol, 38 yaşındaydı ve kanser tedavisi görmekteydi. Vefat haberi başlangıçta sosyal ağ ortamında yayıldı. Daha sonrasında da Beren Saat, Ahu Yağtu ve Melisa Sözen gibi arkadaşları sosyal ağ hesaplarından yaptıkları paylaşımlarla Aykut Eli Açık ’e veda sözleri söyledi.

Peki kimdi Aykut Eli Bol? Onu tanımlayan kayda değer bir tümce şöyleydi: Ünlü isimlerin magazin basınında efsane olan, unutulmaz sözlerle hazırladığı “Laf uçar, hasar kalır” adlı eseriyle ses getirmişti.

İşte Aykut Cömert Kimdir sorusunun yanıtı:

Aykut Cömert, 1982 yılında Ankara ’da doğdu. Iletişim Fakültesi Radyo, Tv ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında “Rüya” ve “Reel Yaşam” adlı kısa filmleri çekti.

Ayrıca, fotoğrafları ve videoları alıştırma yıllarında yapılan karma sergilerde sergilendi. New York Film Akademisi de dahil edinmek üzere, Türkiye içinde ve dışarıda çoğu sinema ve video atölyesine katıldı. Haziran 2011 ’de Mardin Film Festivali ’nde “Siyah Beyaz Çocuklar” atölye ve belgeli projesini hayata geçirdi. Avrupa ’da, Avustralya ’da, Balkanlar ’da yaşamış ve Türkiye ’de yaşayan gençlerin kültürel ve tarihi buluşmaları hakkında iki bütün metrajlı belgeli çekti. 2011 yılında Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Bölümünün desteğiyle gerçekleştirildi.

2011 ’de Avrupa, Avusturalya, Balkanlar ’da yaşayan Türk gençlerini konu alan iki uzun metrajlı belgeli ve 6. Milletlerarası Mardin Film Festivali dahilinde “Siyah Beyaz Çocuklar” isimli atölye ve belgesel çalışmalarını hayata geçirdi.

2012 yılında Belçim Bilgin ile kurguladığı “Sakız” videosu Archive Tasarım Galerisinde sergilendi. Mayıs 2014 ’te Karaköy Sumahan ’da Beren Saat, İlker Kaleli ve Esra Dermancıoğlu ’nun oyunculuklarıyla destek verdiği “Bebek”, “Künye”, “Saç” isimli videolarını “ONE NIGHT ART, Bir Ara Bir Haber” isimli sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

2014 yılının Kasım ayında 2. Milletlerarası Boğaziçi Film Festivali ’nde Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Farah Zeynep Abdullah ’ın oynadığı, Cahide Sonku ’nun hayatını konu alan “100-5=CAHİDE” isimli video performansı sinemaseverler tarafından büyük alaka topladı.

Aykut Eli Bol videolarındaki temel sorunsalı vücut, cinsiyet, kimlik çatışması, kültür, alımlılık miti ve mükemmellik. İşlerinin en can alıcı noktası ise nesnelerin kimlikler üzerindeki algısını metafor yöntemiyle dile getirmesi.

Sanatçı videolarını soyut olarak tanımlasa da, oyuncularıyla çalışmayı seçim ediyor. O bu şekilde koyar; Video bakıldığında düzenlenmiş olsa da, alt metinlerin oyunculuğun etkileri ile daha basit algılanabileceğini görmelisiniz. Aykut Eli Açık ’in videolarının ana problematiği, cinsiyet, kimlik krizi, kültür, çekicilik mitleri, mükemmeliyetçilik. Eserlerinin en önemli yanı metalden yararlanılarak nesnelerin kimlikleri algılayışının ifadesidir. Video sanatı, değişik sosyal sınıflar tarafından bir sanat türü olarak sorgulanır.

Video sanatı tanımı şu şekildedir: “Fotoğraf çizme ile video sanatını gerçekleştirme aralarında bir ayrım yoktur. Tek ayrım fırça yerine bir kamera kullanmaktır.”