Beren Saat ’i sarsan ölüm! Aykut Cömert ’in vefatının ardından duygusal sözler!

Beren Saat ’i sarsan ölüm! Aykut Cömert ’in vefatının ardından duygusal sözler!

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Aykut Eli Bol, resim ve video sanatçısıydı… Henüz 38 yaşındaydı ve kanserle amansız bir savaş yapmaktaydı.

Aykut Cömert ’in ölüm haberi ilk olarak sosyal medyada yayıldı. Birincil duyuranlardan birisi de NTV Radyo ’nun devlete ait kanalı oldu.

NTV Radyo ’nun mesajı şöyleydi:

“Modern sanatın kayda değer isimlerinden video sanatçısı Aykut Eli Bol hayatını kaybetti. Son olarak ünlü isimlerin magazin basınında efsane olan sözleriyle hazırladığı “Söz uçar, hasar kalır” adlı eseriyle ses getirmişti. 38 yaşındaydı, kanserle çaba ediyordu.”

ÜNLÜLERDEN MESAJLAR

Sosyal medyada Aykut Eli Açık ’i tanıyanlar ardı ardına paylaşımlarda bulunarak üzüntülerini dile getirdi.

Bu isimler arasında ünlüler de vardı. Beren Saat, Ahu Yağtu ve Melisa Sözen instagram heaplarından bu ani ölümün üzüntüsünü paylaşan mesajlar yayınladılar:

BEREN SAAT ’İN MESAJI

“Fazla arkadas ediniyor insan hayat boyu ama zekadas bulmak kuvvet. Ugultunun ortasinda tek bir cümleyle hayatina isik tutani bulmak fazla kuvvet. En karanliklarina kaçtiginda yargilamadan seninle orada sessizce durani, hatta sana kahkaha attirani bulabilmek nerdeyse imkansiz. Bu cografyada kadini, kimligi meselesi yapan ressam elde etmek… Seni arzulamak hic bitmeyecek canim arkadasim. Yildizlarla benim icin de dans et ”

AHU YAĞTU ’NUN MESAJI

“En gÜzellerini paylaştın yaşattın bize bize hep… nurlar içinde huzurla uyu.”

MELİSA SÖZEN ’İN MESAJI

“Bu dünyadan çok hoş bir ruh geçti… Altın kalpli, değdiği her şeyi güzelleştiren, herkesi birleştiren.. Seni çok seviyorum Aykut. Işıklar içinde uyu”

AYKUT ELI AÇIK KİMDİR?

Aykut Cömert, meşhur isimlerin magazin basınında efsane olan, unutulmaz sözlerle hazırladığı “Laf uçar, hasar kalır” adlı eseriyle ses getirmişti.

Aykut Eli Bol, Iletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında kısa filmler çekmenin yanı sıra fotoğraf ve videolarıyla karma sergilerde yer aldı.

2011 ’de Avrupa, Avusturalya, Balkanlar ’da yaşayan Türk gençlerini konu alan iki uzun metrajlı belgesel ve 6. Uluslararası Mardin Film Festivali kapsamında “Siyah Beyaz Çocuklar” isimli atölye ve belgelere dayanan çalışmalarını hayata geçirdi.

2012 yılında Belçim Alim ile kurguladığı “Sakız” videosu Archive Tasarım Galerisinde sergilendi. Mayıs 2014 ’te Karaköy Sumahan ’da Beren Saat, İlker Kaleli ve Esra Dermancıoğlu ’nun oyunculuklarıyla yardım verdiği “Bebek”, “Künye”, “Saç” isimli videolarını “ONE NIGHT ART, Bir Ara Bir Haber” isimli sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

2014 yılının Kasım ayında 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali ’nde Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri zarfında gerçekleştirilen Farah Zeynep Abdullah ’ın oynadığı, Cahide Sonku ’nun hayatını konu alan “100-5=CAHİDE” isimli video performansı sinemaseverler göre büyük alaka topladı.

Aykut Cömert videolarındaki temel sorunsalı vücut, cinsiyet, kimlik çatışması, kültür, alımlılık miti ve mükemmellik. İşlerinin en can müşteri noktası ise nesnelerin kimlikler üzerindeki algısını metafor yöntemiyle dile getirmesi.