Evlilik, izdivaç programları kaldırıldı mı, yoksa kaldırılmadı mı? İşte son durum

Evlilik, izdivaç programları kaldırıldı mı, yoksa kaldırılmadı mı? İşte son durum

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

EVLILIK PROGRAMLARI kaldırıldı mı?

Geçtiğimiz günlerde yeni KHK ’nın yayınlanması ile izdivaç programlarının yayından kalktığı gündeme bomba gibi düştü. Peki bu iddialar dürüst mu? IZDIVAÇ PROGRAMLARI hakkında yeni KHK ’de nasıl bir yorumlama yer alıyor? İşte izdivaç programlarının sürüp sürmeyeceği ile ilgili son şart…

Zuhal Topal, Seda Sayan, Esra Erol ’un sunduğu izdivaç programlarının yanı sıra Kısmetse Olur gibi evlilik programlarının da bundan böyle yayınlanmayacağı konuşuluyordu. Konuyla ilgili RTÜK ’ten yorumlama geldi. OHAL dahilinde 690 sayılı KHK ile izdivaç programlarının yasaklanmadığını, yaptırımların ağırlaştırıldığı vurgulandı.

EVLİLİK PROGRAMLARIYLA İLGİLİ ÖNEMLI AÇIKLAMALAR

OHAL dahilinde 690 sayılı KHK ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ( RTÜK) Kanunu ’nda yapılan değişikliğin ardındaki izdivaç programlarının yasaklandığı tartışmalarıyla ilgili RTÜK ’cilt yorumlama geldi. gazete Habertürk ’cilt Aykut Yılmaz ’ın haberine göre kurum yetkilileri, izdivaç programlarının yasaklanmadığını, ama bu ve öteki programlarda yaşanacak yayınlama ihlallerinin artık lisans iptaline kadar yaptırımlara alt olacağını belirtti.

TV ve radyoların uyması gereken yayın hizmetleri ilkeleri, kanunun 8. maddesinde düzenleniyor. Laf konusu maddede, televizyon lisans iptali yalnızca a, b ve d fıkralarında yer alan “devletin varlık ve bağımsızlığı, toplumda kin ve korku duyguları oluşturma, terör eylemleri ve örgütlerini övme” konularıyla sınırlıydı.
KHK ile yapılan düzenlemeleri değerlendiren RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen evlilik programlari ile ilgili zaman zaman RTÜK ’te yaptırım kararı aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Oysa biz RTÜK üyeleri olarak, evlilik programlarına yönelik düzenlemenin hazırlanma aşamasının hiçbir yerinde yokuz. Burada izdivaç programlari ile çaba adı altında ne eyvah oysa televizyonlar ekran karatma ve lisans iptali tehdidi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Yayın cesaret isteyen bir iş haline gelmiştir.”