Ferhan Şensoy, kavuğu Rasim Öztekin ’e devretti

Ferhan Şensoy, kavuğu Rasim Öztekin ’e devretti

Haziran 8, 2019 0 Yazar: admin

Ferhan Şensoy, Münir Özkul ’dan Deraldığı Kavuğu Rasim Öztekin ’e Devretti

Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü ’nün kavuğu, Beyoğlu ’ndaki Ses Tiyatrosu ’nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy ’dan Rasim Öztekin ’e devredildi. İsmail Dümbüllü kavuğunu Münir Özkul ’a devretmişti. Özkul ’dan Ferhan Şensoy ’a geçen kavuk, bu akşam Rasim Öztekin ’e teslim edildi. Öztekin, geleneksel kavuğun beşinci sahibi oldu.

Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü ’nün kavuğu, Beyoğlu ’ndaki Ses Tiyatrosu ’nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy ’dan Rasim Öztekin ’e devredildi. Öztekin, Hasan Efendi ’den günümüze gelen ve 27 yıldır Şensoy ’da olan kavuğun beşinci sahibi oldu.

Orta oyunu ve tuluat sanatçısı İsmail Hakkı Dümbüllü, ustası Saçsız Hasan ’dan devraldığı kavuğu 1968 ’de oyuncu Münir Özkul ’a devretmişti. Münir Özkul tarafından 1989 ’da Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu ’nun kurucusu Ferhan Şensoy ’a devredilen kavuğun, Şensoy kadar kime devredeceği yıllardır merakla bekleniyordu. Meşhur kavuğu 27 sene önce devralan Şensoy, kavuğu törenle oyuncu Rasim Öztekin ’e devretti. Merasim hemen hissi anlar yaşayan ikilinin heyecanına salonda bulunan hevesli topluluk alkışlarla iki taraflı oldu. Öztekin, kavuğu aldıktan sonradan Şensoy ’un elini öptü ve gözyaşlarına dominant olamadı.

KAVUK 100 YILDIR SES TİYATROSU ’NDA

Kavuğun 100 yılı aşkın süredir Ses Tiyatrosu ’ndan çıkmadığını vurgulayan Ferhan Şensoy, “Kavuğun sahibi Hasan Efendi ’den başlayarak İsmail Dümbüllü, Münir Özkul, ben veRasim Öztekin, Ses Tiyatrosu ’nda oynadık. Kavuk, 100 yılı aşkın süredir Ses Tiyatrosu ’ndan çıkmamış. Kavuk, Ses Tiyatrosu ’nu seviyor. Bana itimat edilen bu kavuğu Rasim Öztekin ’e devretmekten gurur duyuyorum” diye konuştu.

Öztekin, kavuğun içine kavuğu devredemediği takdirde okunması için bir mektup da bırakan Şensoy ’un yazdığı satırları da okudu: “Öldüğümde bu kavuk hemen şimdi devredilmemiş. Burada böyle boynu bükük duruyorsa. O gün Ortaoyuncular kadrosunda yer alan bütün oyuncular, bu kavuğu devretmekle yetkili jüridir. Değerinde gördükleri birinin başına takarlar. Bu aralarından biri de olabilir. Dileğim odur ama ‘Niçin şu değil de bu kavuklu oldu ’ diye tartışılmasın. Esas olan kavuk geleneğinin sürüp gitmesidir. Yeni kavuklunuz uğurlu olsun.”

ÖZTEKİN: USTALAR BENİM KONSERVATUVARIM OLDU

Kariyerinde Beyoğlu ’nun fazla önemi olduğunun altını çizen Öztekin, konservatuvar adını verdiği sanatçı tiyatrocuların kariyerindeki önemini ise şu sözlerle anlattı: “Beyoğlu ’nda gezerken kendime bir okul buldum. Orada dünyaya bakışı öğrendim. Dünyayı yorumlamayı öğrendim. Görüntü açılarını öğrendim. Yıllar sonradan Beyoğlu ’nda gezerken Ufak Sahne ’de bir sanatçı buldum kendime. Orada bir sürü artist Başöğretmenim Ferhan Şensoy edinmek üzere benim konservatuvarım oldu. Benim konservatuvarlarım Zeliha Berksoy ile başlayıp Erol Günaydın ’la devam eden Münir Özkul ile süren Tuncel Kurtiz ile sürekli Derya Baykal ile süren. Bunlar tümü benim konservatuvarım oldu. Ben onlardan mezun oldum. Bugün de ben geleneksel ve batıyı birleştiren tiyatrodan bu kavukla ustamdan beratımı almış olarak kabul ediyorum.”

“YENİ KUŞAKTAN KAVUKLU ADAYI YOK”

Kavuğun Rasim Öztekin ’den sonradan müzeye gitmemesi gerektiğini söyleyen Ferhan Şensoy da, “Bizden sonra gelen kuşaklarda benim aklıma gelen bir kavuklu adayı yok” dedi.

Yeni kuşağın tiyatroya o kadar yüz vermediğini belirten Şensoy, “Onlar dizilerde ve reklamlarda oynamak istiyorlar. Arkamızdan gelen bir ordu değil. Tiyatro her gün daha küçülüyor. İzleyici sayısı 15 yıldır muntazam azalıyor. Tiyatro fazla cazip bir meslek değildir. Tiyatroculuk yeni kuşaklara cazip gelmiyor. İzleyici de kopmuş durumda. Türk tiyatrosunun durumu fiilen şiddet. Oradan kavuklu çıkar mı çıkmaz mı bilemiyoruz. Gönlümüz biri çıksın da Rasim de ona devretsin gelenek sürsün ister. Ancak, bu konuda fazla ümit verici değiliz” diye konuştu.

Törende Ferhan Şensoy, Tuncel Kurtiz, Baykal Şehir Halkı ve Rasim Öztekin ’in 2000 yılında oynadığı “Fazla Tuhaf Soruşturma” isimli oyundan bir bölüm videodan yayınladı. Oyunun kısa bir bölümünü de Şensoy ile Öztekin sahnede sergiledi.