Gökhan Türkmen, hayranları tarafından çok seviliyor

Gökhan Türkmen, hayranları tarafından çok seviliyor

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

‘Seyirci konserimde uyuyabilir ’
Şarkıcı Gökhan Türkmen, büyük alaka görebilen akustik konserleri hakkında, “Herkes sakince müzik dinleyebiliyor. Telefonla oynayacaklarına, uyumalarını istiyorum” dedi.

‘Sessiz ’ isimli yeni albümünü çıkaran Gökhan Türkmen, bir yanlamasına da ocak ayında dünyaya gelen kızı Leyla Ada ile ikinci defa babalık heyecanı yaşıyor. Kızları doğruca acınacak şey duygusunun arttığını belirten meşhur şarkıcı, yeni albümünü ve aile yaşamını Sabah Gazetesi ’ne anlattı.

“YANKI ÇOK SEVİLİYOR”

Istikrarlı bir müzik kariyeriniz var. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
‘En Her Yerde ’ albümünden sonradan, üzerine bir şeyler koyarak yola devam ettiğimi düşünüyorum. Akustik konserlere başladım, sonradan ‘Sessiz ’ albümünü yaptık. 2008 ’den 2014 yılına dek, güya üniversitesini okur gibi bu işi okudum ve tezi verdim. ‘Sessiz ’ albümü de, bu dönemin ilk meyvesi. O yüzden defalarca güzel işler yaptığımı düşünüyorum.

Yanki konserleriniz büyük ilgi görüyor. Niçin yankı performanslara siklet verdiniz?
İnsanların akustik müziğe olan ilgisini fark ettiğimiz için bu konserleri yaptık. Müziği daha net hissetmelerini istedik. Tam anlamıyla yankı mi derseniz, değil. Çünkü akustikte gerçekten piyano çalınır, mikrofonlar farklıdır vesaire. Daha ağırbaşlı bir şekilde müzik dinleyebileceğiniz konserlere yankı deniyor. Daha geniş orkestra yerine, daha eksik enstrümanla sahneye çıkıyoruz. Bu konserler fazla şen geçiyor, seyirciyle göz teması kuruyorum. Cep telefonlarıyla mücâdele etmek yerine uyumalarını istiyorum. Seyirci konserimde uyuyabilir. Kendilerini nasıl dar hissederlerse, o kadar davransınlar.

Yanki konser saptamak daha mı güç?
Hayır, sahiden aynı… Şarkı söyleyebilen insan için, her yer ve her şey keyiflidir, kolaydır.

Müzikte istediğiniz noktada mısınız?
İstediğim yolda, içime sinecek şekilde ilerliyorum. ‘İstediğim yere geldim ’ diyemem, ‘Bundan sonradan ne yapacağım? ’ derim. İstemediğim ve hissetmediğim bir şeyi yapmıyorum. Her şey, albüm satışı veya tıklama demek değil. Ben 10 yıl sonradan da dinlenebilecek şarkılar yapmaya çalışıyorum. Biz gidiciyiz lakin yaptığımız işlerin daimi olması gerekiyor. Yazlık-kışlık şarkılar yapmayı sevmiyorum. Müziğin, sanatın zamanı yoktur. Bambaşka olmaya ve fark yaratmaya çalışıyorum. Önemli olan, yaptığın işin ömürlük olması.

“ÇOCUKLARIM BIRINCIL SIRADA”

Baba olmanızın müziğinize etkisi oldu mu?
Ilk tercihim hep müzikti, şimdiyse ilk sırayı çocuklarım aldı. Çocuklar, müziğimi etkileyebilir ama bir yanlamasına da çocuklar, insan olmanızı sağlıyor. Müzikten önce, insan olma çabası içindeydim. Çocuklarım olduğunda, insan olmayı abarttım. ‘Geleceğe ne bırakabilirim? ’ diyorum artık.

Peki çocuklar, karakterinizi nasıl etkiledi?
Merhamet duygumu geliştirdiler.

Eşiniz Sinem Türkmen ’e çocuk bakımında muavin oluyor musunuz?
Oluyorum natürel… Altlarını temizliyorum, mamalarını yediriyorum.

“DIĞER ÇOCUK DÜŞÜNMÜYORUM”

Üçüncü çocuk planınız var mı?
Hayır, istemem. Ben birazcık detaycıyım; çok çocuk benim için tehlikeli. ‘Diğerlerine birincisi değin itina göstermezsem? ’ kaygısı var bende. Yoksa fazla çocuğum olmasını isterdim.

Çocuklar, maddi olarak hayatınızı nasıl etkiledi?
Bir şey alırken düşünmeye başlıyorsun. Artık 10 kundura değil de, bir tane alıyorum. Müsrifliğim azaldı… Çocuğunuza bir şey aldığınız zaman, kendinize almış gibi oluyorsunuz.