Hazal Kaya ’nın hastalığının ne olduğu ortaya çıktı! Galatasaraylı futbolcu ile aynı hastalığı taşıyor

Hazal Kaya ’nın hastalığının ne olduğu ortaya çıktı! Galatasaraylı futbolcu ile aynı hastalığı taşıyor

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Ekranlara en son Bizim Öykü dizisiyle gelen meşhur oyuncu Hazal Kaya hastalığıyla ilgili ilk olarak ayrıntılı bilgiler verdi.

Oyuncu Hazal Kaya, internet üzerinde yayınlanan bir programa misafir oldu ve hastalığından bahsetti.

Meslektaşı Ali Atay ’la olan beraberliğini geride bıraktığımız şubat ayında nikahla taçlandıran Hazal Kaya, misafir olduğu ve internet üzerinden yayınlanan Aşırı Ünlülerle Kısa Görüşmeler adlı programda garip açıklamalarda bulundu.

Iş ve özel hayatına dair son derece arkadaşça açıklamalarda yer alan Kaya, programın sonlarına içten bir süredir yaşadığı sağlık durumu sorunundan bahsetti. Şimdiye değin bunu hiç açıklamadığını söyleyen Hazal Kaya, yaşadığı rahatsızlığı bir dönem Galatasaray ’da top koşturan futbolcu Bafetimbi Gomis üzerinden örnekledi ve sahada bayılarak herkesi korkutan Gomis ’in yaşadığı Vazovagal Senkop hastalığına yakalandığını söyledi. Şimdiye değin oynadığı dizilerde bayılma rollerini sıklıkla yaptığını söyleyen Kaya bu stil bir hastalığın da üzerine geldiğini söyledi.

VAZOVAGAL SENKOP NEDİR?

Vazovagal senkop veya nörokardiyojenik senkop, en sık senkop nedenidir, vagus sinirinin aktivasyonu ile ilişkilidir. Anksiyete, nefret edilen şey, sızı, sıcak ve ıslak ortam, uzun süre ayakta kalma gibi faktörlerle tetiklenir. Yürek hızını arttıran sempatik aktivite, duyarlı bireylerde vagal aktivasyona neden olur, tansiyon ve nabız düşmesi sonucunda serebral perfüzyon bozulur ve senkop gelişir.