İkimizin Yerine 3 Haziran Pazartesi 269. bölüm fragmanı yayınlandı

İkimizin Yerine 3 Haziran Pazartesi 269. bölüm fragmanı yayınlandı

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Aşil tendonu, vücudumuzda bulunan en dinç tendondur. Ayak bileğinin ardındaki, topuk kemiğinden başlar ve kaval kemiği boyunca uzanır. Aşil tendonunda dolaşımın minimum olduğu yer tendonun kalkaneusa (topuk kemiği) yapıştığı yerin yaklaşık 2-5 cm yukarısıdır. Bundan dolayı yaralanmalara en aklıselim bölgedir.

Aşil Tendinit niçin olur?
Tendinit kelimesi kısaca tendonun inflamasyonu olarak açıklanabilir. Aşil tendinit nedeni kesinkes bilinmemekle birlikte aşırı koşma, antrenman yoğunluğunda ani çoğalma, koşu yüzeyindeki değişiklikler, spor öncesi yetersiz ısınma ve germe, koşu sırasında kas gruplarının senkronize olmayan hareketi ve hatalı ayakkabı kullanımı gibi nedenlerin yanına tendonun eksik kanlanması, fleksibilite yetersizliği, kalıtımsal inşa, cinsiyet, yaş, kilo vb nedenlere bağlı olarakta istikrarsızlık gösterebilir. çoğunlukla sancı ile kendini bildiren bir aşırı başvuru formu yaralanmasıdır. Başlangıcında, tendon bölgesi yaygın olarak şiş ve ödemli olup bilhassa tendonun orta 1/3 ’lük kısmında dokunmaya hassaslık, eritem ve ısı artışı bulunur. Uzun mesafe koşucularında daha sık görülmekle birlikte; futbol, basketbol, tenis, voleybol gibi sporlarla uğraşan kişilerde de gözlenmektedir.

Aşil Tendinit tedavisinde tabanlık kullanımı
Aşil tendinit tedavisinde başlangıçta konservatif (koruyucu) çare uygulanmaktadır. Konservatif tedavide yerinde kundura kullanımının ortopedik tabanlık ile desteklenmesi çare açısından önemlidir. Seçilecekt tabanlığın topuk bölgesinde extra epin desteği olması, topuğa binen yükü absorbe ederek aşil tendonunun topuk kemiğine yapıştığı bölgede rahatlamasını sağlar. Tedaviye büyük katkıda bulunur.