İkimizin Yerine 6 Haziran Perşembe 272. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

İkimizin Yerine 6 Haziran Perşembe 272. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Fotoğraf ve video sanatçısı Aykut Eli Açık ’in 38 yaşında vefatının arkasında sosyal medyada sevenlerinin tekrar tekrar paylaşımları vardı.

Ahu Yağtu ve Melisa Sözen ’den sonra Beren Saat de instagram hesabından sanatçının ani ölümünün arkasında hissi sözler sarf etti.

Kanser tedavisi gördüğü sırada aramızdan ayrılan Aykut Eli Açık için, Beren Saat ’in “Seni özlem duymak hiç bitmeyecek canım arkadaşım. Yıldızlarla benim için dans et” sözleri akıllarda takılı kaldı.

İşte Beren Saat ’in mesajı:

“Fazla arkadas ediniyor insan hayat boyu ama zekadas bulmak zorlama. Ugultunun ortasinda tek bir cümleyle hayatina isik tutani bulmak fazla baskı. En karanliklarina kaçtiginda yargilamadan seninle orada sessizce durani, hatta sana kahkaha attirani bulabilmek nerdeyse imkansiz. Bu cografyada kadini, kimligi meselesi yapan sanatkâr almak… Seni özlem duymak hic bitmeyecek canim arkadasim. Yildizlarla benim icin de dans et ”

AYKUT ELI BOL KİMDİR?

Aykut Eli Açık, ünlü isimlerin magazin basınında efsane olan, unutulmaz sözlerle hazırladığı “Laf uçar, hasar kalır” adlı eseriyle ses getirmişti.

Aykut Eli Açık, Iletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında kısa filmler çekmenin yanı sıra resim ve videolarıyla karma sergilerde yer aldı.

2011 ’de Avrupa, Avusturalya, Balkanlar ’da yaşayan Türk gençlerini konu bölge iki uzun metrajlı belgelere dayanan ve 6. Milletlerarası Mardin Film Festivali kapsamında “Siyah Beyaz Çocuklar” isimli atölye ve belgesel çalışmalarını hayata geçirdi.

2012 yılında Belçim Bilgin ile kurguladığı “Sakız” videosu Archive Tasarım Galerisinde sergilendi. Mayıs 2014 ’te Karaköy Sumahan ’da Beren Saat, İlker Kaleli ve Esra Dermancıoğlu ’nun oyunculuklarıyla takviye verdiği “Bebek”, “Künye”, “Saç” isimli videolarını “ONE NIGHT ART, Bir Ara Bir Haber” isimli sergiyle sanatseverlerle buluşturdu.

2014 yılının Kasım ayında 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali ’nde Türk sinemasının 100. yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Farah Zeynep Abdullah ’ın oynadığı, Cahide Sonku ’nun hayatını konu alan “100-5=CAHİDE” isimli video performansı sinemaseverler tarafından büyük alaka topladı.

Aykut Eli Bol videolarındaki esas sorunsalı karoser, cinsiyet, kimlik çatışması, kültür, alımlılık miti ve kusursuzluk. İşlerinin en can herif noktası ise nesnelerin kimlikler üzerindeki algısını metafor yöntemiyle dile getirmesi.