Kim Milyoner Olmak İster ’de şehit ailesine destek duygulandırdı

Kim Milyoner Olmak İster ’de şehit ailesine destek duygulandırdı

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Kim Milyoner Elde Etmek İster ’de şehit ailesine duygulandıran destek

Kim Milyoner Edinmek İster programına katılan Londra Metropol Üniversitesi mezunu Celil İyidoğan kazandığı ödülü Diyarbakır Sur ’da şehit düşen Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak ’ın ailesine bağışladığını açıkladı.

En küçüğü 5 en büyüğü 23 yaşında 9 kardeşine bakan Şehit Teğmen Özatak ’ın yaşam öyküsü yürekleri dağlamıştı. Selçuk Usul ’in “Kazanacağınız parayla ne yapacaksınız?” sorusuna “bunu yarıştıktan sonradan anlatmak istiyorum” şeklinde yanıt veren ve 15.000 TL kazandıktan sonradan ödülünü ne yapacağını açıklayan Celil İyidoğan stüdyoda duygu dolu anların yaşanmasına niçin oldu.
“Eğer beni onuncu kardeşleri olarak kabul ederlerse, kazandığım ödülü Diyarbakır Sur ’da şehit düşen Abdülselam Özatak ’ın kardeşlerine bağışlamak istiyorum” diyen yarışan “Bu yarışmanın en baskı sorusu Kim Milyoner Almak İster? Sorusu. Biz hepimiz milyoneriz gerçekten, tam 75 Milyonuz ve bu hepimizi fiilen milyoner yapıyor. Bizim en büyük zenginliğimiz bu ülkede yaşıyor olmaktır.” şeklinde devam etti.

ŞEHİT TEĞMEN ABDÜLSELAM ÖZATAK ’IN HİKAYESİNİ GENELKURMAY BÖYLE ANLATMIŞTI

Anne ve babası Hakkari ’de yaşamış Şehit Teğmen Abdülselam Özatak ’ın hayat öyküsünü Genelkurmay Başkanlığı göre paylaşılmıştı:
“”Hakkari ’de bir korucunun çocuğu olarak doğan ve onbir kardeşi olan Şehit Teğmen Abdulselam çalışıp azmedip ve başarıp Kara Harp Okuluna girmiş ve teğmen olmuş. Ailesinin kibir kaynağı Abdulselam ’ın bakmış Hakkari ’de bu çocuklara kuytu vermeyecekler, almış dokuz kardeşini Ankara ’ya getirmiş. En küçüğü 5 yaşında, diğerleri 6, 7, 12,16,18,19,20 ve 23 diye gidiyor. En büyük olanlar 20 ve 23 yaşlarında. Bu kardeşler Abdulselam ’ın Ankara ’da kiraladıkları evde kalıyorlar ve bir hariç diğerleri okuyor, 23 yaşındaki abla evde analık yapıyor, 20 yaşındaki erkek olan YGS ’ye hazırlanıyor; aynı zamanda öteki kardeşlerine de bakıyorlar. Zira Baba Salih ve Anne Zübeyde Hakkari ’de. Baba Gönüllü Köy korucusu. Çocuklarının geleceği kararmasın diye hasretliğe rıza göstermişler, bağırlarına taş basmışlar ve çocuklarını uzaklara göndermişler. Teğmenin abisi Kazakistan ’da hoca, kardeşi de Hakkari ’de devlet memuru.

İKİ TEĞMEN ARKADAŞI ŞEHİT OLUNCA UYGULAMA VEREREK JÖH ’DE DEVIR ALDI
Abdülselam Teğmen normalde Diyarbakır Cezaevinde görevli idi. Lakin iki teğmen arkadaşının Sur ’da şehit olmasından sonradan fazla içerlemiş ve başvuru vererek JÖH ’de atama almıştı. Onlar şehit olurken burada ne işim var demişti. Teröristlerle mücadelede ben de varım dercesine?…
Ama çatışmalar esnasında kahramanca uğraş ederken şehit oldu. Hakkâriliydi. Ne ayrım eder ama nereli olduğu? Yüreği bu Vatan için, ay yıldızlı sancak için çarpıyordu, bu her şeyin üstündeydi. Yüreğinde bu sevdayı taşıyabilen cümbür cemaat bu milletin has evladıdır zaten. Babası da kahraman bir korucumuz, yüreği bu vatan için çarpanlardan. bir evlat yetiştirip vatana, Peygamber Ocağına bağışlamıştı. Diğerlerini de Abdulselam yetiştirecekti.
Şehidimiz Abdülselam da babasından aldığı bu feyz ile kardeşlerini aynı yolda geliştirmek için Ankara ’ya getirmiş, onlara konut tutmuş, her türlü ihtiyaçlarını o teğmen maaşıyla karşılamaya çalışıyordu. Belki yetmiyordu lakin mutluydular. Terörden uzaktılar, yaşı gelenler okuyordu. Burada o çocuk yaşlarına rağmen başka bir aile kurmuşlardı. En küçüğünü bile getirmişti Ankara ’ya; 3 yaşındaki kardeşine en büyüğü 18 ve 19 yaşındaki abla ve abisi bakıyorlardı.
Diğerleri de fazla küçüklerdi; 5, 7 9 yaşlarında?En azından geleceğe karşın umutları vardı. Okuyup abileri Abdulselam gibi Devlete yaralı bireyler olacaklardı. gerçi olacaklar, ama yüreklerinde o sızıyı hayatları her tarafında hissederek büyüyecekler?.
KARDEŞLERE ACI HABER VERİLEMEDİ
Dün annesine, babasına, Kazakistan ’daki ve Hakkari ’deki abilerine acı haber verildi bir heyet eşliğinde; fakat Ankara ’dakilere bir türlü gidilemedi. Baba Salih; “Ne olur, Ankara ’daki çocuklarım duymasın, buraya gelsinler, yanımızda iken paylaşalım bu acıyı” dedi TSK yetkililerine.
Çoktan büyük bir heyet Keçiören ’deki evlerinin önünde bekliyordu zaten ama bir türlü kapıyı çalamıyorlardı. Ankara ’daki 9 kardeşten en büyük olan altısına acı haber bir şekilde ulaştırıldı uygun bir şekilde ve diğerlerine “Yarın sizi yarıyıl tatili tatiline, Annemize, babamıza götüreceğiz” dedi abla ve abileri, Fazla küçüktüler ve sevindiler, inandılar. Bilmiyorlardı oysa kendilerini koruyup kollayan, Hakkari ’den Ankara ’ya getirip onlara yuva açan abilerinin cenazesine gittiklerini. Ama bu Sabahleyin bunu öğrenecekler maalesef.
Bu sabahtan, ailenin bu talebini hemen işleme koyan TSK, Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait özel bir askeri uçak ayarladı Abdulselam Teğmenin kardeşleri için. Diyarbakır ’a hareket ettiler. Oradan şehit abilerini de alıp askeri uçaklaVan ’a geçecekler. Hakkari ’de onları bekleyen helikopterlerle abilerini son yolculuğuna uğurlamaya gidecekler..
Bu vatan doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir bütün; bu vatanda Oyunkurmaya, bölmeye çalışanlar kazdıkları hendeklerde boğuluyorlar, kurdukları tuzaklarda ölüyorlar. Abdulselam Teğmen onlara bunu bir kere göstermiştir diye umuyoruz. Bizde daha fazla Abdulselamlar var..
Abdulselam mekânın Cennet, ruhun şad olsun. Merak etme bu aziz ahali kardeşlerini yalnız bırakmayacak, onları senin hedeflediğin yolda yetişmeleri için her türlü desteği verecektir. Rahat uyu gözün arkada kalmasın.”