Mahsun Kırmızıgül ’e büyük tazminat davası!

Mahsun Kırmızıgül ’e büyük tazminat davası!

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Mahsun Kırmızıgül ’e 150 bin liralık tazminat davası
Usta Turabi Yıldırım, Mahsun Kırmızıgül ’ün yönetmenliğini yaptığı “Vezir Parmağı” filminde kendisine ait “Cet Babam” isimli eserini, “Tavuklarım Var” adı aşağıda izinsiz kullandığını öne sürerek mahkemeye başvurdu.

Ressam Turabi Şimşek, Vezir Parmağı filminin senaristi, yönetmeni ve oyuncusu Mahsun Kırmızıgül ve filmin yapımcısı Ebat Film A.Ş. hakkında, 100 bin lirası bedensel, 50 bin lirası da manevi elde etmek üzere toplam 150 bin liralık tazminat davası açtı.

Ses sanatçısı Turabi Yıldırım adına İstanbul 3. Fikri Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi ’ne bir uygulama vererek dava açan Avukatlar Haydar Belirgin ve Murat Koç, MESAM ’da müvekkilleri namına belirtilen olan “Soy Babam” isimli eserin Ebat Müzik Film ve Üretim San. ve Tic. A.Ş. ’nin yapımcılığını, Mahsun Kırmızıgül ’ün senaritsliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Vezir Parmağı” isimli filmde izinsiz olarak kullanıldığını savundular.

‘MÜVEKKİLİME AİT ESER İZİNSİZ KULLANILMIŞTIR ’
Mahsun Kırmızıgül ’ün müvekkilleri Yıldırım ’a ait eserin bestesinin kendisine aitmiş gibi, “Tavuklarım Var” adı ile filmde kullandığını öne süren avukatlar dava dilekçelerinde, “Bahse konu ‘Tavuklarım Var ’ adlı müzik eseri müvekkile ait ‘Soy Babam ’ adı ile belirli eserin bir kopyasıdır. Iş bu müvekkile ait eserin sadece üzerine yazılı sözleri değiştirilip öbür bir eser iması verilmiş ise de yapılacak araştırmacı incelemesi ile de sabit olacağı üzere müvekkilime ait eser izinsiz kullanılmıştır. Meslek bu müvekkile ait eser farklı sözler ile MSG adlı mesleki kuruluşta ‘Tavuklarım Var ’ adı ile yeni bir esermiş gibi tescil ettiren davalılardan Mahsun Kırızıgül adı ile tanınan Abdullah Bazencir bu eseri ‘Vezir Parmağı ’ adlı filmde keza fragman müziğinde hem de film müziklerinde ayrı bir eser olarak kullanmıştır” denildi.

‘HAKSIZ GELIR ELDE ETMİŞLERDİR ’
Bu eseri meydana getiren kişinin müvekkili Abdullah Yaldırım olduğu kayıtlı dava dilekçesinde, “Davalılar müvekkile ait eseri yapımcısı, yönetmeni oldukları ‘Vezir Parmağı ’ adlı filmde kullanarak haksız kazanç elde etmişlerdir” ifadesine yer verildi.

150 BİN TL TAZMİNAT TALEBİ
Avukatlar, fazlaya dair haklarının gizli kalması kaydı ile 100 bin TL ’si bedensel, 50 bin TL ’si manevi edinmek üzere toplam 150 bin lira tazminatın davalılardan faiziyle tahsilini istediler.
Yüksel KOÇ/İSTANBUL, (DHA)