Şevket Çoruh büyük bir işe imzasını attı

Şevket Çoruh büyük bir işe imzasını attı

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Eski tiyatrolar Baba Sahne ’nin localarında yaşıyor
Oyuncu Şevket Çoruh, büyük emeklerle İstanbul ’un kültür ve sanat hayatına kazandırdığı Baba Sahne ’nin localarına eski tiyatro salonlarının ismini verdi; Gedikpaşa Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Minik Sahne ve Ses Tiyatrosu.

Şevket Çoruh, takriben 2 yıl her tarafında büyük emek harcayarak ve ayrıntılarıyla kendi yatırımıyla kurduğu Kadıköy ’deki tiyatrosu Baba Sahne ’yi ustası Savaş Dinçel ’in 75 ’inci doğum gününde açtı. İsmail Dümbüllü ’nün tulûat fesini Müjdat Gezen ’den devralan Çoruh, Baba Sahne ’de büyük bir vefa örneğine imza attı.

Tiyatro salonlarında localara genel olarak birey isimlerinin verildiğini gösteren meşhur oyuncu, “Baba Sahne ’nin localarında ise tiyatro tarihimizde manâlı yeri olan ve yıkılan, yakılan, kapanan ve her şeye karşın ayakta kalmak için boyun eğmez tiyatroların isimlerini yaşatmayı amaçlıyoruz” dedi.

Şevket Çoruh ’a baba yardım!
Balkon katının localarından ilkine, İstanbul ’un yıkılan ilk tiyatro salonu anısına, 1884 yılında yıkılan Gedikpaşa Tiyatrosu ’nun adı verildi. Öteki loca, dönemin en fazla istek görebilen, birbirinden kayda değer oyuncuların sahneye çıktığı ve 1987 yılında esrarengiz bir yangınla kül olan Şöhret Tiyatrosu ’nun adını aldı. Çoruh, balkon katının öteki iki locasına, kurdukları tiyatro topluluklarını bugünlere dek getiren ve hala oyunlar sahneleyen ustaların tiyatrolarının isimlerini verdi: Kenter Tiyatrosu ve Dormen Tiyatrosu. Sahnenin iki yanına bulunan ve bununla beraber orkestra çukuru olarak düzenlenen localara ise Muhsin Ertuğrul ’un Devlet Tiyatroları ’ndan kovulmasının arkasından 1951 ’de kurduğu ve 1957 ’de perdelerini kapatan Ufak Sahne ile 1885 ’te inşa edilen Ses Tiyatrosu ’nun isimleri verildi.