Sezin Akbaşoğulları ve Ahmet Rıfat Şungar oyunda buluştu

Sezin Akbaşoğulları ve Ahmet Rıfat Şungar oyunda buluştu

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Sezin Akbaşoğulları ve Ahmet Rıfat Şungar Bu Oyunda Buluştu

PhiIl Porter ’ın yazıp Erdal Beşikçioğlu ’nun yönettiği başrollerini Sezin Akbaşoğulları ve Ahmet Rıfat Şungar‘ın paylaştığı ‘Blink ’ adlı oyunun galası önceki akşam İstanbul Tatbikat Sahnesi ’nde yapıldı.

İkili Milliyet gazetesindeki röportajlarında ise oyunu şöyle anlattılar:

– ‘Blink ’ iki yalnız ve asosyal insanın, Sophie ile Jonah ’ın hikayesini anlatıyor. Nasıl bir kadın ve adam bunlar?

Sezin Akbaşoğulları:

Oyunda isim kullanmıyoruz, kadın ve erkek olarak seyircinin karşısına çıkacaklar. Kadın, büyük kasaba insanına daha yakın bir şahsiyet. Hayatta ilişki kurduğu tek kişi babası, onunla yaşıyor, arkadaşı yok. IT ’ci lakin görünürlük eksikliği nedeniyle işinden kovulu- yor. Annesi iki yaşındayken terk etmiş, babası da pankreas kanserinden ölünce iyice yalnızlığa gömülüyor. Babasıyla aynı binada altlı üstlü otururken, daha sonra alt katı kiraya veriyor.

Ahmet Rıfat Şungar:Alt katı kiralayan erkekse kasabadaki bir çiftlikte, babasının cemaatiyle komün hayatı yaşayarak büyümüş. Kendi cemaatindeki bir kadına tarafından daha fazla insanla diyalog kursa da o da etkili bir karakter yok. İçine kapanık, toplum içinde görünmez olanlardan. Annesini kaybettikten sonradan çiftliği bırakıp kadının alt katına taşınıyor. Sonra da aralarında acayip, yürek parçalayıcı bir aşk hikayesi başlıyor.

– Yalnızlıktan doğan sanal bir aşk diyebilir miyiz buna?

S.A.: Evet, sanal aşk diyebiliriz. Altlı üstlü oturduklarını bayan biliyor lakin erkek bilmiyor. İkisi de can sıkıntısından vefat etmek üzereler… Hayatları boyunca kimse onlara dokunmamış, onlar da kimseye dokunmamış. Kadın, erkeğe kendini izlettirmek için bir bebek izleme cihazı gönderiyor. Erkek izlemeyi seven biri, dürbün gibi kullandığı fotoğraf makinesiyle kurduğu özel bir ilişki var. Kadın daha önce birinin ona bakması duygusunu hiç yaşamamış. Birincil kez kendini teşhir etmek onu hayata bağlıyor.

A.R.Ş.:Erkekse öyle kapalı ve bağnaz bir yerden geliyor oysa, ekranın içinden bir kadın çıkması onda olağandışı bir tutkuya ve yaşama sevincine yol açıyor. Arasında birbirlerini tanıyarak oluşan bir sevgi değil, birbirlerine hissettirdikleri şeye tutunuyorlar. Çok yalnızlar, durumları vahim.