Sıfır Bir 6. Sezon 4. bölüm fragmanı yayınlandı!

Sıfır Bir 6. Sezon 4. bölüm fragmanı yayınlandı!

Haziran 3, 2019 0 Yazar: admin

Takım açık havada. Bu saatten sonradan düşmana uyku değil. #SıfırBir 6. sezon 4. bölümü 29 Mayıs 19.01 ’de yalnızca BluTV ’de izleyicilerle buluşuyor.

Sıfır Bir – Bir Zamanlar Adana ’da, bilinen olduğumuz suç dizilerinden hayli farklı bir yapıya sahip. Alışılmış olduğumuz üzere Sıfır Bir yalnızca bir intikam hikâyesini, bir hırsızlığı veya bir katliamı anlatmıyor; gerçekten her sahnesinde daha derine, sosyokültürel bir arka plana göndermelerde bulunuyor.

20 ’li yaşlarda üç delikanlının; Savaş, Cio ve Özgür ’ün, kadim dostları Cihat Sarsılmaz ve Girdap ’la beraber kendilerini ortalarında buldukları harmoni, zamanla onların değişmeyen kara bahtı oluyor. Hürriyet Mahallesi ’nde fuhuş, uyuşturucu satışı yapanlara aleyhinde mücadele yine benzer mahallenin gençleri kadar ardına kadar veriliyor.

Zaman kavramının kaybolduğu bu hikâyede mahallenin kendi kuralları vardır ve bu kurallar, cezaların yetkisiz kaldığı her an devreye girmeye mecburdur. Savaş ve ekibi, mecburdur. Diğer çareleri yoktur. Onlara diğer çare bırakılmamıştır…Sıfır Bir yalnızca basmakalıp bir kabahat hikâyesini yok; ülkemizin, hatta dünyanın yoksul kesimlerinin gerçeğini anlatıyor. Evrenseli, yerel üzerinden yakalamayı başarıyor.

Tıpkı dizinin yaratıcılarının Adanalı öncüleri Yaşar Kemal ’in İnce Memed ’le bütün dünyayı fethettiği veya Yılmaz Güney ’in, filmleriyle, bir kesime değil, tüm dünyaya seslendiği gibi. Adana ’nın en yoksul mahallelerinden biri olan Hürriyet Mahallesi ’ndeki her bir başkaldıran, maalesef bir öyle suçlu ama iyi oysa bir o kadar da insan.