Sultan ’dan sevindiren haber

Sultan ’dan sevindiren haber

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Meşhur artist ‘Türkan Şoray nadir görülen ‘Cushing sendromu ’ hastalığına yakalandı. Millet arasında ‘Sezen Aksu hastalığı ’ olarak aşina problem aleyhinde, dinç kalan ve kısa sürede iyileşmeyi başaran Türkan Sultan, medyada meydana çıkan ‘hastalığa yakalandı ’ haberleri üzerine basın danışmanı yoluyla bir yorumlama yaptı.
Şoray ’ın basın danışmanı, “Türkan Şoray ’ın katılımcısı olduğu, sunuculuğunu Erhan Yazıcıoğlu ’nun yaptığı, Metabolik Cerrahi Buluşması ’nın gerisinde, hakkında çıkan “Nadir Görülen Hastalığa Yakalandı” haberleri sevenlerini ve Türkan Bayan ’ı epeyce üzmektedir.Türkan Şoray ’ın laf ettiği şart eski bir süreç olup hastalığı atlatmıştır. İki yıl önce yakalandığı hastalık ile ilgili çare görmüş ve iyileşmiştir. Laf konusu hitabe iyileşme ve tedavinin önemine gönderme yerine getirmek için verilmiş bir örnektir. Kendisinin şu an herhangi bir sağlık durumu sorunu yoktur” dedi.

Cushing sendromu çoğunlukla kadınlarda görülen erkeksi görünüm, kilo alma, kan şekerinin yüksek olmasıdır. Hastaların idrarlarında şeker bulunur. Böbrek üstü bezlerinden kortizol adlı hormon üretilir. Eğer bu hormon böbrek üstü bezlerinden aşırı üretilir ya da kortizonun uzun süre yüksek miktarda kullanılmasıyla ortaya meydana çıkan hastalığa Cushing sendromu denir. Rahatsızlık ABD ’li Dr. Harvey Cushing kadar bulunmuştur.