Ünlü oyuncu Kuzey Vargın, son yolculuğuna uğurlandı…

Ünlü oyuncu Kuzey Vargın, son yolculuğuna uğurlandı…

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

Böbrek yetmezliği sonucu hayata gözlerini yuman Türk sinemasının ünlü oyuncularından Kuzey Vargın, Levent ’te Yıkım Yolal Camii ’nde kılınan cenaze namazının arkasında son yolculuğuna uğurlandı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nde böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybeden ünlü sinema oyuncusu Kuzey Vargın ’ın cenaze namazı Levent ’te Afet Yolal Camii ’nde öğle namazına müteakip olarak kılındı. Törene eşi Mücella Vargın, kızı Tuğba Vargın, Mehmet Aslan, Nuri Alço, Selda Alkor, arkadaşları ve fazla sayıda seveni katıldı. Törende, eşi Mücella Vargın ve kızı Tuğba Vargın taziyeleri kabul etti.

“Fazla şey öğrendim ondan”

Usta oyuncu Kuzey Vargın ’ın eşi Mücella Vargın çok üzgün olduğunu dile getirerek, “Fazla üzgünüm, çok şey öğrendim ondan teşekkür ediyorum. Nur içinde yatsın” dedi.

1960 yılında sinemaya giren meşhur oyuncu, sayısız sinema filmi ve televizyon dizisinde rol almıştır.

Kuzey Vargın kimdir?

Kuzey Vargın kimdir, Kuzey Vargın, 15 Haziran 1940 tarihinde İstanbul ’da doğmuştur. Kuzey Vargın ’ın abisinin adı da “Güney”dir.

Ankara Maarif Koleji ve Sanat Enstitüsü ’nde okudu.

Yeşilçam ’da 1960 ’lı yıllarda jön olarak başladığı kariyerini ilerleyen dönemde ağırlıklı olarak fena adamların oluşturduğu karakter rolleri ile sürdürmüştür. Kuzey Vargın, sinema oyunculuğuna 1965′te “Yasaklanmış Sokaklar” filmiyle başarılı bir giriş yaptı.Kariyerinin birincil döneminde Çılgın Gençlik, Üzgün Bayan gibi filmlerde rol almıştır.

Kartal Tibet‘den sonradan Karaoğlan ’ı canlandırmıştır. 1972′de Suat Yalaz yönetiminde çekilen Karaoğlan filmlerinin sonuncusu “Karaoğlan Şeyhin Kızı Samarra” filminde Karaoğlan rolünü canlandırdı.Türk sinemasında ‘Yerli James Dean ’ olarak hatırlanan Kuzey Vargın da şansını Hollywood ’da deneyenler arasında yer aldı.

Sinema oyunculuğunun yanı sıra sahneye çıkarak şarkıcılık da yaptı.

16 Ekim1972 ’de bir kavga esnasında kendisine kafa atan Salih Güney‘i bıçaklayan aktör Kuzey Vargın, Adam öldürmeye bütün teşebbüsten esir olarak yargılanır. Kuzey Vargın hakkında 36 yıl hapis cezası istenmektedir. Sağmalcılar Hapishane ’nde takriben 1,5 sene yatan Kuzey Vargın, 15 Mart 1974 ’te kefaletle bağımsızlık bırakılır. 5 bin liralık kefaleti, Kuzey Vargın ’ın o zamanki arkadaşı, sonrasındaki 10 takvim eşi Feraye (Müzeyyen Senar ’ın kızı) nakit olarak yatırır. Vargın, 15 Mayıs 1974 ’te duyuru edilen genel af bir uçtan bir uca ayrıntılarıyla özgürlüğe kavuşur.

Kuzey Vargın, 1972 yılında ses sanatçısı Müzeyyen Senar‘ın kızı Feraye Işıl ile evlendi. 1974 yılında eşi ile gittiği Amerika ’nın New York kentinde sekiz sene geçirdi. 1982 yılında boşandı.

Kuzey Vargın, cebinde 500 dolarla ABD ’ne gittiğinde, başlangıçta gökdelenlerin camını siler, tepe korkusu nedeniyle bu işi bırakıp bir bijuteri fabrikasında cilacılık yapar. sonradan bir benzinlik açacak parayı bulur. 10 sene dek kaldığı bu ülkede, benzin istasyonlarının sayısını 4 ’e kadar da çıkarır.sonra Türkiye ’ye döndü. Yeniden Türk sinema oyunculuğuna başladı. Türkiye ’ye döndüğünde tanıştığı Mücella Hanım ’la 25 gün içinde evlendi ve Amerika macerasını bitirmiş olur.

Ezel, Kurtlar Vadisi, Genco, Canısı, Sırılsıklam, Aşkına Haydut, Aşkımızda Ölüm Var, Aşk Oyunu gibi televizyon dizilerinde rol aldı. Oyunculuğunun yanı sıra ticaret hayatına da atıldı.

Kuzey Vargın, İstanbul Sarıyer ’de “Kuzey ’in Yeri” adında bir balıkçı lokantası açmıştır.

Kuzey Vargın, Tuğçe (D.1989)adlı bir kız çocuk babasıdır.