Yasak Elma dizisi, böyle giderse 20 sene sürer! Yeni sürprizler yolda!

Yasak Elma dizisi, böyle giderse 20 sene sürer! Yeni sürprizler yolda!

Haziran 3, 2019 0 Yazar: admin

atv ekranlarında büyük merakla izlenen Hercai dizisi, aniden böylece büyük kitleler göre izlenmeye başlandı ancak sezona çok hızlı bir antre yaptı.

Ebru Şahin ve Akın Akınözü’nün başrolünde oynadıkları dizi, 12. bölümüyle Cuma akşamı sezon finali yapmıştı. Dizinin bir kaç bölüm sonradan Total’in zirvesine yerleşmesi ve sezon finaline kadar da zirveyi kimseye bırakmaması büyük dikkat çekti.

Mardin’de geçen hikaye, yeni sezonda da yeni gelişmeler ve sürprizlerle yoluna devam edecek.

Hercai’nin senaryosunu Eda Tezcan ve Feraye Şahin yazıyor. Dizinin hikayesinin ise hemen şimdi 22 yaşında olan genç bir yazara ait olduğu ortaya çıktı.

Sabah Gazetesi’nden Mehmet Bediroğlu, Hercai dizisini daha 18 yaşına gelmeden yazan Sümeyye Koç ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Şu anda 22 yaşında olan genç yazan, diziyi başlangıçta online hikaye paylaşımı yapılan Wattpad’de yazmaya başladığı ve sonra bir yayınevinin ilgisini çekmesiyle hikayenin kitap olduğunu anlattı.

1995 Ankara doğumlu olan Sümeyya Koç,orta halli bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Üniversite’de sanat tarihi okuyan Koç, Whattpad’de milyonlarca kez tıklanan öykünün Epsilon Yayınları’nın dikkatini çekmesiyle birlikte yazar olarak Hercai romanını yayınlamış.

Sümeyye Koç’un gazeteye verdiği röportajda, “Yazmaya yeteneğim olduğunu Hercai’ye değin fark etmedim” sözleri dikkat çekiyor.

Genç yazan, hikayesinin tanınma sürecinin iki yılı bulduğunu anlatarak “2016’nın başından beri kitap teklifleri geliyordu. En sonunda Epsilon Yayınevi ile anlaştım. Kitap çıktıktan bir sene sonradan Mia Üretim dizi teklifiyle geldi. Dizi olduktan sonradan reytinglerle birlikte kitap satışları da patladı. Herkesin dilinde, elinde Hercai var. Bindiğim otobüslerde birkaç defa, insanların benim hakkımda, Hercai hakkında konuştuklarına tanık oldum. İşin güzel yanı, birçok beni yüz olarak tanımıyor ve ben onları seyredebiliyorum” ifadesini kullandı.

Küçük yaştan beri yazmayı çok sevdiğini bildiren Sümeyye Koç, üniversiteye hazırlanırken Hercai’yi yazmaya başladığını belirtiyor. Daha o yaşlarda konaklarda geçen ve hiç gitmediği Mardin’deki bir hikayeyi anlatmasını da şöyle açıklıyor:

“Önemli konulu hikâyeler daima beni daha çok çekmiştir. Bu demek yok ama genç kurgular ağırbaşlılık barındırmaz. Fakat 18 yaşından küçük bir karakteri konu alıp ona istediğinizi yazamazsınız, bu fazlaca tepki alır. Hercai’de Mardin’i tercih etme sebebim, oradaki insanların banal bir yaşam yaşadığını vurgulamaktı. Dizinin aksine kitapta öyle aşiret olayları değil. Doğu denince insanların aklına ağa, aşiret, kuvvet olayları geliyor. Bu doğru yok kendimce.”

Mardin ile hiç bir bağının olmadığını fakat Doğulu arkadaşlarından yaşanmış hikayeleri çok dinlediğini ve ilgisini çektiğini söyleyen Sümeyye Koç, Hercai’nin hikayesinin Mardin’de geçmesinin özel bir sebebi olmadığını belirtiyor.

Ekrana dizi olarak geldiğinde bu değin alaka görmesini beklediğini de belirten Sümeyye Koç, “Çünkü kurguya ve oyunculara güveniyordum. Yanılmadım, hatta çok daha fazlasını buldum. Kendi oluşturduğum karakterleri ekranda görmek ise tarifsiz bir duygu. Hercai bir zamanlar sadece benim zihnimde oynayan bir diziydi, acilen ise tüm Türkiye seyrediyor.”

Dizinin senaryosunun oluşturulmasında katkıları olduğunu fakat derhal yazılan bölümlerin senaryolarına karışmadığını da gösteren genç yazan, “Senaristler en hoş şekilde yazıyor zaten” yorumunu yapıyor.

Diziyle birlikte kitaplarının tanındığını, bedensel anlamda fazla rahatladığını ve hayallerini gerçekleştirebilecek biri paraya kavuştuğunu da gösteren Sümeyye Koç, favori yazarının da Reşat Nuri Güntekin olduğunu, Çalıkuşu romanını çok beğendiğini belirterek “Dostoyevski ve Franz Kafka da kitaplarını severek okuduğum yazarlardan. Günümüz yazarlarından Ahmet Ümit’in kitaplarını fazla severim” dedi.

Gelecek yıl üniversiteden mezun olacağını ve ardından kitap yazmaya devam edeceğini söyleyen Sümeyye Koç, “Yeni projelerim var, aklımda hoş görüşler var. Yaşam bana neler getirecek agnostik fakat şimdilik geleceğimin büyük bir kısmını yazarlık yaparak geçireceğim gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.