Zafer Algöz genç oyunculara önerilerde bulundu

Zafer Algöz genç oyunculara önerilerde bulundu

Haziran 7, 2019 0 Yazar: admin

‘Sahnenin perisi var, çarpar ’
Zafer Algöz, genç oyunculara tavsiyelerde bulundu: “Kabiliyetli, işine düşkün ve kendini eğiten biri olmak zorundasınız. Çünkü sahnenin perisi vardır, insanı çarpar”

Show TV ’nin yeni dizisi ‘Bir Deli Sevda ’da Faruk Gökdeniz karakterini canlandıran Galibiyet Algöz ’le yeni dizisini, oyunculuk sektörünü ve Cem Yılmaz filmlerindeki performanslarını konuştuk.

‘Bir Deli Sevda ’ kadrosuna nasıl dahil oldunuz?

İki aile arasında geçen bir öykü olduğunu öğrendim. Ailelerden birinin başında erkan can ’ın olacağı söylendi, öteki aile reisi olarak da beni düşünmüşler. Erkan 42 yıllık arkadaşım, o yüzden kabul ettim.

Nasıl bir karakteri canlandırıyorsunuz?

Mücevher tasarımı yapan bir firmanın patronu Faruk Gökdeniz ’i canlandırıyorum. Adanalı, dediğim dedik bir adam. Açgözlü, gözü paradan diğer bir şey görmeyen biri.

Dizide genç oyuncular var. Yeni nesilden birçok ismin çıkmasını nasıl görüyorsunuz?

Yeni yüzlerin olması şüphesiz hoş. Ama amaçları bir an önce şöhret olmak ve para olmamalı ve telaş etmemeliler.

Hem dizi ayrıca de sinema sektöründe her sene belirtilen projelerde yer alıyorsunuz…

Dizidekiyle, sinema filmindeki bitkinlik aynı ölçüde olmuyor. Sinema belirli bir zaman içinde çekiliyor. Ama dizi böylece değil. Maksimum altı günde bölümün bitmesi gerek. Zamana karşı koşturuyorsunuz.

Türkiye ’de birçok gencin hayali oyunculuk. Sizce eğitim almadan kamera karşısına geçmeleri içten mu?

Önceden oyunculuk ve futbolculuk o kadar rağbet görme-yen mesleklerdi; hemen böylece yok. Kamera önünde eğitim almadan ortalığa düşen de var. Lakin bunu işi adamı gibi yapabilen oyuncu koçları da mevcut. Oyuncu kötü konuşuyorsa da sorun olmuyor. Profesyonel bir dublajcı bütün defoları kapatabiliyor. Fakat tiyatro fazla baskı. Yetenekli, işine düşkün ve kendini eğiten biri almak zorundasınız. Çünkü sahnenin perisi vardır, insanı çarpar.

Komedi dizileri tepkiler alırken, ekranda artı yer verilmiyor. Sizce sebebi nedir?

Sektörün farklı refleksleri var. Sinemada komedi filmleri daha çok talep görüyor ve gişede iyi hasılat elde ediyor. Çünkü bizim ülkemizde sinema eğlencelik bir sanat olarak değerlendiriliyor. Televizyonda öbür. Hangidizinin izleneceğine evin kadını karar veriyor.

‘Yavuz Tuğrul da Şener Neşe Saçan ’le çalışıyor ’

Kesintisiz Cem Yılmaz ’ın filmlerinde yer alıyorsunuz…

Cem Yılmaz ’ın çalışmayı seçim ettiği her zaman benzer adamların mesleği zaten oyunculuk. Unutulmasın ama Ertem Eğilmez de daima aynı oyuncularla çalışıyordu, Yavuz Tuğrul da… Tuğrul, Şener Neşeli ’le çalışıyor. Neşe Saçan, kabiliyetli olmasaydı sadece arkadaşı diye filmlerde oynayabilir miydi? Barcelona yıllardır defalarca aynı adamlarla futbol oynuyor. Çünkü birbirini iyi tanıyan yetenekli insanların oluşumları daima başarılı olmak zorundadır.

‘Faturalar oyunculara kesiliyor ’

Diziler kısa sürede bitiriliyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Televizyon kanallarının ve yapımcıların çözmesi gereken önemli bir sorun. Deneme-yanılma yöntemiyle dizi tercih etmek ve yayından kaldırmak fazla yanlış. İşin manevi yükü ve faturası oyunculara kesiliyor.

Hem komedi keza dram projelerinde yer alıyorsunuz. Oyunculuktaki en geniş alana sahip olan sizce hangisi?

Fark yapmıyorum. Manâlı olan senaryonun güzel olması. Süreklilik kötüyse çok iyi oyuncular bile oynasa, o meslek ölü doğmuş oluyor. Lakin oyunculuk anlamında komedi beni daha fazla etkiliyor.